Ne hagyjatok el gyermek álmaimnak
Gyöngéden ápolt ábrándképei!
Ne engedjétek a komor valótól
Szép arczotokat el ijeszteni!
Oh istenem! Ha ti is elhagynátok
Mivé leendne e szegény kebel?
Midőn már minden a mi éltetője,
A szerelem is rég elhagyta, el.
Mi sokszor és milly édesen merengtem
Közöttetek szép gyermekálmaim,
Midőn gyakorta túl ragadtatok e
Kalmári élet szűk korlátain.
S ha átérzém az ábrándok honában
A túlvilágnak összes édenét,
Az elragadott lélek vissza vágyék
Egy mély sóhajjal ismét csak feléd.
Ha álmaimban elringattatok, egy
Tündér hazában érezém magam;
Ott, hol a sziv édenvirága nyilik,
S a szerelemnek boldogsága van.
Ott, hol egy csillag tündökölt fölöttem,
A mellyhez annyi szent vágy kapcsola - -
Későbben sejtém, hogy ez a dicsőség
Elérhetetlen tündér csillaga.
Az esti szellő – a madár danája -
A délibáb – mind testvér volt veled;
Azért fogadtam én is olly örömmel
Mint rokonokat, mint testvéreket.
Azért fogamzott közöttük az ábránd
Legfölségesebb tündér gyermeke:
A serdülő ifjuságnak legelső
És legmagasztosabb költészete.
Oh jertek vissza régi kedves órák
Midőn a csermelyeknek partjain
Az esti szellő lágy fuvallatában
Megleptetek szép gyermek-álmaim,
Mert nem tudám még, hogy az esti szél is
A fájdalom kiömlött panasza,
Csak azt sejtém, hogy mi szép a költészete
S a gyermek-álmak első tavasza.
De jött később a szerelem világa,
És megrabolta a szegény kebelt;
s ha bár elébb boldogságban özönlött,
Most mély keservvel bánattal betelt.
A megcsalatás messze üzte onnan
Az éldelet, s az ábrándokat…
A képzeletnek ihletett órája -
Ez is csak néha néha látogat.
Hisz én örömmel türném a keservet
Bár mint égetne s fájna az nekem;
Csak ti maradnátok örökre nálam,
Szép álmaim, kedves költészetem!
Ne engedjétek a komor valótól
Szép arczotokat elijeszteni!
Ne hagyjatok el gyermek álmaimnak
Gyöngéden ápolt ábránd-képei!
Forrás: Délibáb Nemzeti Szinházi Lap. Első félévi folyam Május 22. XXI. sz. Felelős szerkesztő és kiadó Tolnai gróf Festetics Leo. Főmunkatárs Jókai Mór. Pest, Emich Gusztáv Könyvnyomdája Pest, 1853.
Jó szórakozást, töprengő, elmélkedő, ösztönző, vigasztaló, megnyugtató perceket kívánok az Irodalom-birodalomban! - Csicsada
2026. jún. 24.
Győrffy Gyula (1835-1885): ábrándjaimhoz
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése