A legelső gőzhajó jött
Nagy robajjal a Tiszán,
Felzaklatva lágy nyugalmát
Annyi ezredév után.
Tiszaparti Kis-Cigándrul
Nézni mind kigyült a nép;
A sok asszony összenéz, s mond:
Lelkemadta oh be szép!…
Ott a biró a tanáccsal,
Öreg, ifju, lány gyerek
Szemét, száját tátva nézi
Miként habzik a kerek. -
Mond a biró: hallja kentek*,
Nem zubog már úgy a gőz;
Csoda, hogy messzeföldről
El nem fárad: jönni győz!
A tanácsnak hites tagja
Egy ifjuhoz szól: ’Legény,
Még ilyent apád sem látott!’
„Bizony derék egy edény…”
Jött feléjök nagy zuhogva,
Üzte a hab a habot,
És a parton elmerité
A kikötött csolnakot
És a mint jött távozott is,
Nem törődve ővelek;
Tekintetök nem elé, de
Már utána őgyeleg.
Nagyot köhint a kisbiró,
Azután meg felsivit:
Szeretné a HELYSÉG LÁTNI,
KÖSSENEK KI EGY KICSIT…!
(* Tiszaháti szójárás.)
Forrás: Mátyás diák naptára. Budapesti Képes Kalendáriom Pest, 1858-dik évre. Szerkeszti Vahot Imre
Jó szórakozást, töprengő, elmélkedő, ösztönző, vigasztaló, megnyugtató perceket kívánok az Irodalom-birodalomban! - Csicsada
2026. jún. 25.
Ismeretlen szerző: A legelső gőzhajó
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése