2024. ápr. 14.

Móricz Zsigmond Szolnokon

  

         Kevés írót ismer a magyar irodalomtörténet, aki olyan szorgalmasan járta az országot, olyan szenvedélyesen tanulmányozta a magyar életet, mint – Móricz Zsigmond. Nemcsak azt vallotta, hogy „gyalogolni jó”, hanem azt is, hogy a valóság csak élményekből ismerhető meg. Elmaradhatatlan kis jegyzőkönyvei tanúskodnak arról a töménytelen anyagról, melyet összegyűjtött, sőt – így vagy úgy – fel is használt írásaiban.

         Országjáró útjai során nem egyszer elvetődött Szolnokra is. Mesélik, hogy be-beült a megyei árvaszéki ülnök irodájába, és figyelmesen hallgatta a sorban jövő feleket, akiknek beszéde mély emberi indulatokról, nagy szenvedélyekről, a nyomukban járó sok-sok zűrzavarról, elesett emberek szomorú életéről rántotta le a leplet. Az is előfordult, hogy bekapcsolódott a beszélgetésekbe1. Szolnoki látogatásaira sokan emlékeznek: néhány fénykép és levél is őrzi a szolnoki napokat. Bár nincs ebben semmi különös – talán minden valamire való magyar város elmondhatja mindezt magáról -, Móricz életművének, életének teljességéhez ezek is hozzátartoznak. Ezért közöljük őket.

         A két első fénykép 1941-ből való. Szolnok legnyomorúságosabb részeit kereste fel. Főképpen azt kutatta, hogy élnek, laknak itt az emberek. A 2. kép is azt örökíti meg, mikor Nagy István meséli el családja nyomorúságos életét a nagy írónak, akivel – mint a szemtanúk mondják – azokkal közvetlenebb, őszintébb hangon tudott beszélni,mint a kíséretében lévő hivatalos személyekkel. A kép is azt mutatja, hogy a jegyzőfüzet nagy munkában volt e beszélgetés alatt… E látogatásai és az itt szerzett tapasztalatok nyomán alakult ki benne az elgondolás: meg kell teremteni az olcsó építkezések lehetőségét, mert csak ilyen módon tüntethetők el a nyomortanyák, csak így lehet emberhez méltó környezetet teremteni e városrészek lakónak. Ekkor vált a szénporos téglaégetés szenvedélyes propagálójává. Minden alkalmat megragadott ötlete terjesztésére; még a MÁV Járműjavító 1941. március 5-én, a szolnoki csata évfordulójára rendezett ünnepélyét is. itt i megjelent, az ünnepi beszéd után felszólalt, s a nép- és családvédelmi alap keretében folyó szociális akcióról, a falukutatás révén szerzett tapasztalatairól, a népfőiskoláról, meg a szénporos tégla, a „pécsi tégla” égetéséről beszált.2

         Egyik 1941-es látogatásához kapcsolódik a facsimilében közölt levél, melyet a Tisza Szálló levélpapírján elutazása előtt egyik szolnoki ismerősének – barátjának és tisztelőjének – írt. Egy kényszerű, de ártatlan „csalás” is van a levél hátterében: Móricz megköszöni a szíves fogadtatást, a Tisza Szállóban tiszteletére rendezett vacsorát. Sohasem tudta meg, hogy mindezt nem a polgármester, a város vezetősége fizette, hanem – a levél címzettje. Szégyellték megmondani neki, hogy a város vezetői vajmi keveset törődtek azzal, hogy a nagy regényíró jön-e Szolnokra vagy sem, jól érzi-e ott magát vagy sem…

         A 3. fénykép 1942.júliusában készült Móricz Zsigmondról a Tisza Szálló kerthelyiségének árkádjai alatt. Éppen Végvári Árpádnak, a Magyar Távirati Iroda munkatársának nyilatkozik. A társaságában lévő hölgy: Csibe (Móricz Erzsiket). Mint a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Lapok írja, Móricz a nyár egy részét a városban töltötte. Július 6-tól minden nap Baginé Drexler Mária könyvkereskedésében előfizetéseket gyűjtött. A nap egy más szakában a Tisza Szálló halljában volt található, ahol a Kelet Népére fogadott el előfizetéseket.3

         1942. szeptemberében halt meg, s így nem lehetetlen, hogy a kép az utolsó felvétel, mely róla készült.




1) Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Lapok, 1941. III.9.

2) Szolnok és Vidéke, 1941. III. 5.

3) Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei lapok, 1942. VII. 4.

 

Forrás: Jászkunság III. évf. 5-6. sz. 1956. okt.-dec.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése