2016. jan. 25.

Dsida Jenő: Beszélgetés Móra Ferenc arcképével (1934.)






Kedves jó Feri bácsi, akadnak talán olyanok, akik megütköznek azon, hogy csöndes elszunnyadása ünnepélyes napjaiban ilyen bizalmas megszólítással élek, ilyen kedélyesen szólok kedves Bátyámhoz. Mert egész ország gyászolja most Feri bátyámat, csöndesen, lábujjhegyen lépked ravatala mellett, kegyelmes nagy uraknak, halottaknak kijáró tisztelettel. Meg kell hagyni, az emberek tisztelik az írókat, a tintában szétázott, betűk közt szétfolyt életeket. Amikor koporsóban feküsznek, éppen tisztelik.

Kedves Bátyám nem ütközik meg, tudom. Hiszen régóta ismerjük egymást, anélkül, hogy találkoztunk volna. Nap-nap mellett láttuk egymást anélkül, hogy hangos szót váltottunk volna. A „Pásztortűz" csöndes szerkesztőségében, ahol életem öt esztendejét töltöttem el, életnagyságú arcképe lóg a falon, fényképnagyítás fehér kartonra ragasztva. Amikor először pillantottam a huncutkás, tiszta szemekbe, a kedvesen gunyoros arcra, melyet őszülő haj vesz körül, a szellemes beszédességgel duzzadó ajkakra, melyek közül füstölgő szivar ágaskodik ki féloldalra, bohémesen, - megkérdeztem:

- Ki ez az úr?

Kollégáim bemutatták a képet:

- Móra Ferenc.

Hát attól kezdve ismerjük mi egymást. Attól kezdve a beszédes, okos, humort és szellemet sugárzó szemek bűvkörébe kerültem. Íróasztalommal szemközt függött a kép - itt függ ma is - és én itt olvastam el Móra Feri bácsi minden munkáit, regényeit, verseit, újságcikket, ennél az asztalnál. Amikor fordítottam egyet-egyet a könyv lapjain, mindig rápillantottam az arcképére s az olyan volt, mintha nem is olvasnék, hanem élő szóval zümmögő kedves mesét hallgatnék a derűsen duzzadó ajkakról. Valósággal apa-fiúi viszonyba kerültem ilyenformán Feri bátyámmal. Ha előfordult farsang-tájon, hogy kirúgtam a hámból és egyenesen a bálteremből jöttem a szerkesztőségbe, félórákig ültem szemben a képpel, álmosan, szédülve, kora reggeli semmittevésben. S olyankor Feri bácsi - hiszen biztosan emlékszik még, - megelevenedett a képen és szidni kezdett, mint apa lump fiát:

- Pernahajder! Nem szégyenled magad?...

És a lebiggyedt, mosolygó ajkak közül bodrosan, kövéren szállt fel a szivar füstje. Még pirosló tüze is volt  a jó szivarnak és hallottam, ahogyan pöfögött.

Ennél már akkor sem lehetett közelebbi ismeretségünk, amikor levélben kéregettem kéziratokat Feri bátyámtól a lap számára s egy-egy humoros, szerető sort kaptam kíséretül a megküldött írások mellé.

És nem csak én voltam ilyenformán a képpel, úgy volt avval mindenki a „Pásztortűz" szerkesztőségében. Az egész szobán uralkodott az az aranyos szempár, az a megnyerő mosoly. A kis szerkesztőségnek, az abban folyó munkának jószelleme volt Feri bácsi.

*

Bizony, az első pillanatban nagyon-nagyon elszomorított ez a komor, fekete halálhír. Nagyon rosszul esett, hogy ennek a drága arcképnek nincs többé az eredetije az életben. Hogy amolyan papírpénz lett, amelynek nincs többé aranyfedezete.

Szinte féltem bejönni a szerkesztőségbe.

Azután megkönnyebbülve sóhajtottam fel, amikor leültem ide, szembe a jól ismert, barátságos, bohém, rokoni arccal. A kérdeznivalók egész tömege lepett meg. Elevenné vált lelkemben egyszerre annyi sok kedves Móra-figura. Valamennyi idegyűlt mellém, hogy beszélgetni segítsen, bátorítson és megnyugtasson.

Föltekintettem a képre.

- Nem történt semmi baj, - nyugtattam magamat.

És Feri bácsi megszólalt a képről, csak úgy, mint régen:

- Persze, hogy nem történt, fiam. Az arc tovább mosolyog, ha a lélek sugárzik róla. A szivar tovább ég és füstöl, mint az Áldozat tüze és gomolygó füstje. Az „Ének a búzamezőkről" nem hallgat el soha. Csak a test pusztul el. De nem múlik el vele sem a mű, sem a lélek, sem a szeretet! Csak dolgozzál, fiam! Csak dolgozzatok!

(Forrás: Dsida Jenő: Út a Kálváriára - Válogatott versek és prózai írások, Vigilia Bp., 1985.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése