2019. okt. 22.

Szt. Albert: Elmúlt az idő




Búsan hullatta már a hárs sárgult leveleit, a szomorúfűz bánatosan hajlongott ide-oda a szellőtől ingatva, a virágok elvirultak rég, csak itt-ott lehetett még egy-egy őszirózsát látni emlékéül annak, hogy volt valaha nyár is, hogy volt valaha nyár is, hogy ifjú is volt a fehér hajú aggastyán,nem mindig olyan, mint most, hanem életerős, vidám ifjú; aki tudott szeretni is, nagyon, nagyon.., de csak egyszer.. Az egyszer elmúlt örökre, el visszahozhatatlanul…, és most! már csak az emlékezetnek egy-egy réveteg sugára repül vissza a múltba, elmereng azon az édes, bűvös-bájos ifjú szerelmen és… oh, de az ősz hideg lehe elmúlásról, pusztulásról beszél!... De hát valóban így van ez? soha, soha nem leszünk többé boldogok e földön, ha szeretni nem tudunk? ha az ifjúság évei elrohannak felettünk? Igen, igen, az ifjú szív, csak az képes szeretni, mert később az idővel, az ősszel együtt kihűl a szív is, dobog még ugyan, de dobogása oly fájó, oly keserves, egyre csak sír, sír… siratja az elmúlt jobb időket…

Ősz volt, a nap már lenyugodni készült, mikor Sárosy Béla hazafelé indult tanyájáról. Az őszi vetést elvégezték már emberei, ő körülnézett birtokán és miután mindent rendben talált, nyugodtan, bizonyos édes érzéssel szívében, áthatva az ősz melankóliájától lassan lépdelt. Gondolatai messze kalandoztak, messze egy drága teremtésnél, egy barna kis leánynál, kiről r sors úgy határozott, hogy az övé legyen.

Sárosy Béla boldog vőlegény volt. Még diák korában ismerte meg menyasszonyát, a bájos Mezei Irmát, már akkor feltette magában, hogy magáévá teszi őt és terve sikerült, már csupán néhány hónap választotta el őt a boldog órától, melyben magáénak nevezheti. Alig-alig várta.

Mezeiéknél is nagyban folyt a készülődés. Irma igen boldognak érezte magát, mert őszintén szerette Bélát, tudta szívből viszonozni érzelmeit, képesnek érezte magát arra, hogy boldoggá tegye őt valamikor, már nemsokára. Szerette kimondhatatlanul, ifjú szíve teljes hevével, minden vonzalmával. Gondolata mindig nála időzött a csendes pusztán, ahová ő volt hivatva, hogy az életet, a boldogságot magával vigye. Óh, egy fiatal leányszív mi mindenre is képes. Íme, ez a kicsi szív annyi embert képes lesz felvidítani, mert körében szomorú nem lehet senki, hisz vidám kedélyével mindent bearanyoz, az a derű, mindenkire reá ragad, akivel csak beszélni fog. Óh, ő is mennyire várta már ezt az időt, vágyódott a csöndes boldogság után, mely osztályrészül jut neki a Béla oldalán. Mily jó is lesz a pusztán szép virágos kertet ültet, ápolni fogja kedvenc virágait, a szegfűt, nefelejcset, árvácskát…, óh ez, ez boldogság, igen, ennél többet már kívánni sem lehet; boldog, végtelenül boldog lesz, mert hévvel szeret, és a szerelem már magával hozza a boldogságot…

Hátha még együtt volt Bélával, ezt leírni sem lehet! Azok az édes álmok,amit így együtt megálmodtak a jövőről, a szép tervezgetések, boldog ábrándok, ki tudná mind elmondani?!...

… Csodálatosak a Gondviselés útjai, az Isten rendelései, hosszúra nyújtja sokszor a szenvedő, a beteg, a megtört szívű ember életét, hogy előre, még itt a földön vezekeljen, aki pedig boldog, azt sújtja, hogy boldogságában meg ne feledkezzék őróla, arról, hogy e földön valóban boldogok nem lehetünk, mert maga a föld is a boldogságnak csak egy lehulló, halvány csillaga…

Ragyogó derűs tavaszi nap volt, olyan, mikor az ember áthatva az ébredő természet ezer szépségétől, élni és szeretni vágyik, szíve örül, mert oly megnyugtató, oly édes látni, mikor a virágok kibújnak a földből, mikor a rügy kipattan és belőle új ág sarjadzik. Ilyen édes tudat töltötte be a Béla és az Irma szívét, mikor együtt állottak az Úr oltára előtt, mikor megvallották, hogy szeretik egymást. Óh, ez volt a boldogság, ez az egy perc, de elröpült… régen volt, nagyon régen.. Az esküvő után Irma beteg lett és rövid szenvedés után lelke elhagyta porhüvelyét, fölszállt az égbe, Alkotója elé…

Mint mikor eljő a langyos tavaszi napsugár, mely meleg csókjával életet lehel a megdermedt természetben; szavára éled, virul minden, csak egy fiatal fa marad levél nélkül, szomorú látvány, gyökerét bizton féreg emészti; úgy Béla is fiatalon megöregedett e csapás alatt, szíve bezárult örökre, ajka soha nem nyílt mosolyra többé,nem lelte örömét többé az ébredő természetben, neki csak egy tavasza volt, az az édes boldog tavasz, de az elmúlt, el régen…
-        -        -        -        -        -        -        -        
Valahányszor K… faluban kocsizom keresztül, egy régi nemesi porta előtt rendesen megállok, a széles verandán egy ősz hajú, jóságos úr fogad, ki igen örül jöttömön, aztán feltárja előttem szíve sebét, elpanaszolja fájdalmát, eltemetett boldogságát, regél egy boldog tavaszról, mely után őszbe fordult élete, mióta szenved, mióta ég szívén egy seb, melyre nincs gyógyír sehol, csak az Irma sírja mellett.

Életének késő őszét éli már, de még mindig a tavasszal átélt rövid boldogságból tengeti életét. Rövid, de igazi aranyos boldogság volt az. Valahányszor elmondja, mindig könny fakad szeméből, keble sóhajra emelkedik… künn a szél összekavarja az elsárgult leveleket, aztán felkap egyest belőlök és messze viszi az én öreg barátom sóhajával együtt, messze arra a kicsi sírra, mely a kerekesi pusztán domborodik…

Régen, régen volt, elmúlt ez az idő örökre, többé vissza nem tér, többé föl nem támad. Az Irma sírján a szellő búsan dúdol a halálról, az elmúlásról. Az én öreg barátom fehér fürtjei sokszor hullanak a fehér márványkeresztre, mely egyedüli boldogsága porai felett hirdeti a mulandóságot…

Forrás: Heti Szemle XIII. évf. 16. szám, Szatmár, 1904. április 13.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése