2019. nov. 5.

Guy de Maupassant: A szerencsés gyilkos




A monacói hercegség lakossága lázban volt, gyilkosság történt. Egy ember, hirtelen haragjában megölte a feleségét.

A rendkívüli eset tárgyalásán (Monacóban ugyanis eddig még soha senki sem ölt meg senkit) a bíróság a bűnöst halálra ítélte. És ekkor rájöttek, hogy nincs se hóhéruk, s e guillotine-jük.

Mi legyen hát? Megkérdezték a francia kormányt, nem kölcsönözné-e nekik a kivégzéshez szükséges dolgokat. A válasz: kölcsönadják, de – tizenhatezer frankért. A herceg úgy találta, hogy a kivégzés ilyenformán egy kicsit drága lenne. Tizenhatezer frankot egy gazember nyakáért? Ugyan kérem!

Olaszországhoz fordultak. Ezek olcsóbb ajánlatot tettek, csak tizenkétezret kértek. Igen ám, de honnan vegyék erre a pénzt? Új adónemet kellett volna bevezetni, és csaknem egy egész frank esett volna minden egyes lakos fejére. Még kormányválság törhetne ki emiatt. Arra is gondoltak, hogy a bűnöst agyonlövetik. A vezérkar főnöke azonban határozottan állást foglalt ez ellen a terv ellen, mondván, hogy lőszer csak annyi van, amennyi a hercegi születésnap üdvözléseire elegendő.

Végül is valaki azt ajánlotta, hogy a halálbüntetést változtassák át életfogytiglani börtönre. A tervet elfogadták. Mivel azonban börtön sem volt, hát kiürítettek egy pincehelyiséget a hercegi palotában, és felfogadtak egy börtönőrt.

Egy napon a herceg az államkiadások könyvét vizsgálva, megrémült az egyre emelkedő költségek láttán, és azt ajánlotta,a minisztertanácsnak, hogy mondjanak fel a börtönőrnek és az elítélt vigyázzon saját magára. A tanács így is döntött, tekintettel arra, hogy jobb megoldást nem talált, s csupán annyit fűzött még hozzá, hogy az ételt a herceg szakácsa fogja hordani a rabnak.

Mikor azonban egy ízben nem hozták idejében cellájába a reggelit, kinyitotta az ajtót (kulcsa volt hozzá, hiszen saját magát őrizte), és ő maga ment a konyhába reggelijéért. Még azt is mondta a szakácsnak, hogy mivel úgy sincsen semmi dolga, hát ezentúl majd ő maga jár élelméért. Ettől kezdve a palota többi szolgálójával együtt fogyasztotta reggelijét, ebédjét, vacsoráját és igen összebarátkozott velük.

Ebéd után, ha szép idő volt, sétálni ment, néha elment egészen Monte-Carlo-ig, néha a kaszinóba is betért, és az asztalra dobott öt frankot. Ha nyert, akkor a legjobb étteremben vacsorázott. Este hazatért, gondosan bezárta maga után az ajtót és lefeküdt.

a helyzet azonban egyre kényesebb lett, nem a fogolyra, hanem a kormányzatra nézve. Elhatározták, megkérik a bűnöst, hagyja el az országot, mert ingyen mégsem etethetik. Ő azonban elhárította az ajánlatot:

- Nem fellebbeztem fel-nem-akasztásom ellen, nem tiltakoztam börtönőröm eltávolítása ellen, most azonban már vége a türelemnek! Rab vagyok, önök által elítélt bűnös. Kitöltöm büntetésem, itt maradok!

A kormány kétségbeesett, a herceg haragos lett, és utasította minisztereit, hogy a lehető legelőnyösebb feltételek mellett, de távolítsák el a rabot az országból.

Felajánlottak hát neki hatszáz frank nyugdíjat arra az esetre, ha elmegy. (Ez még mindig olcsóbb volt, mint eltartani.) A rab gondolkodott, de végül is elfogadta az ajánlatot. Franciaországban, mintegy ötpercnyire Monaco határától letelepedett és uborkatermesztéssel foglalkozott.

Nem ajánlom azonban azoknak a férjeknek, akik meg akarják gyilkolni feleségüket, hogy Monacóba menjenek egy kis kirándulásra, abban a hiszemben, hogy az ott elkövetett hitvesgyilkosságért még nyugdíjat is fognak kapni. A herceg ugyanis azóta baráti szerződést kötött Franciaországgal, mely szerint Franciaország önköltségi áron tartja el Monaco bűnöseit a saját börtöneiben.

Forrás: A Hét 1966. 11. évf. 8. sz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése