2019. nov. 3.

Magyar Gyula: Nailah álma



Lehunyta azt a hosszú selyem pillákkal árnyalt szép szemét, azután álmodott örökös boldogságról, virágos tavaszról, forró szerelemről…

A halovány holdsugara belopódzott hozzá a függöny nyílásán, csókot lopott érintetlen ajakáról, … a lágy zephír ott künn az ablak alatt valami szomorúságról regélt, az ablak között nyíló myosotis virágnak…

Oly szépek voltak a lányka álmai, mosoly derengett ajakán, túlvilági, üdvözítő, amelyet ha halandó meglát, elszédül tőle, mint az esti lepe a lámpa fényétől…

Vajon miről álmodhatott Bagdad aranyhajú lánya, Hussey kalifa gyöngyfüzérének legragyogóbb gyémántja?...

Tizennégy éves korában miről álmodhatnék kelet leánya, akinek forró a vére, akinek álmai nem teljesültek.

Álmodott boldogságról, álmodott ragyogó jövőről, látott egy ifjút, aki szép volt, mint egy mythológiai Isten, aki erős és bátor volt, mint Herakles, akinek szemében tűz fénylett, amely megzavarta szívét, elvette nyugalmát, annak, aki egyszer belenézett.

A szép Omér béget, a kalifa öccsét ott látta hófehér paripáján, büszke csapatja élén, fegyvere ragyogott, mint kelet napja, hangja parancsoló volt, mint egy királyé.

Azután látta odatérdelni azt a deli ifjút lábai elé, forró ajka ajkát érinté, és susogott édes lágy hangon, mely megrészegíté a lelket, amelytől elbódult a szív, olyan önfeledté, olyan mámorossá a kéjes boldogságtól!... Ah! hogy az kimondhatatlan…

Azoktól az édes szavaktól, megingott hyacint levele, pirosabb lett a rózsa, haloványabb a liliom, - és sápadtabb az illatdús narczis…

Nailah, a gyönyörű Nailha, Hussey kalifa legkedvesebb, legifjabb felesége olyan édesen hallgatta álmában e szavakat, oly jól estek azok az ő szerető lelkének, hogy elfeledte azt is, hogy bűn az, amiről most ő álmodik, oly bűn, amit a hatalmas Allah megbüntet…

De ő csak álmodott tovább, lehajolt álmában ahhoz a deli Omérhoz, és hallgatta azt a susogást, amit az a mézes ajk rebegett…

Az a susogás elmondta azt, hogy mily őrült vágy lakik abban a szívben, hogy mily bűnös szenvedély epeszti Omér bégnek, a kalifa öccsének lelkét…

Beszélt az ifjú ragyogó csillagokról, amelyek lehullnak az őszi éjeken, beszélt királyokról, akiknek meg kell halniok, mert születtek.

Azután susogta az ifjú, hogy az esti szellő is azért születik, a harmat is azért hull a virág levelére, hogy egy édes csókot lopjon a viola szirmáról.

És Nailha megértette e szavakat, megcsókolta az ifjút, - a hold épp akkor bújt el a fellegek mögé, egy csillag épp akkor hullt a mármora ölébe.

Olyan édes volt az a csók, mint a hurik lehelete, olyan kéjes, mint a paradicsomi illat, oh, hogy is dobogott a lányka szíve!...

Azután elbúcsúzott az ifjú tőle, s látta ismét, amint felült hószín paripájára, látta, amint bátor csapata élén vágtatott az ellen felé…

Látta, amint villogtak a szablyák, ragyogtak a kardok, hallott halálhörgést, tört fegyverek tompa csörgését, és hallotta a szép deli Omér hangját:

… Hurrá! előre!...

*

Az imám a reggeli óra közeledtét hirdette a mecset tornyából, a nap miként a szűz pongyolájából – bontakozott ki a rózsaszínű felhőlepelből.

Nailah is fölveté azokat a fekete szemeket, amelyekhez nem lehetett hasonlítani az ébent, - azt az aranyhajat meg lesimítá, és az vastag tekercsekbe omlott, hogy eltakarja azt a kebelt, amelyre nézni halandó – mint a napba – nem tudott.

Nailah ábrándozott… Oly szép álmai is voltak az éjjel…

Azután leszállt dagadó párnáiról, aranyos kaftánt vett magára, picinyke lábait aranyos cipőcskékbe szorítá. Arannyal áttört turbánnal köríté szép fejét…

Kihalt ablakán, lenézett kertjébe, azután lement e földi paradicsomba, hogy üdvözölhesse virágait…

Virágai eggyel megszaporodtak…

A fehér liliomok és a kedves nárciszok között egy véres karó emelkedett ki, a karón egy letakart emberfő volt…

Nailah felhajtá a lepelt,… és reszketve sikoltott fel…

… A lepelre rá volt írva: „halál az árulónak”…

A fej Omér bég feje volt…

A csillag, mi az éjjel lehullott: Omér csillaga volt…

*

Lehunyta azt a hosszú, selyem pillákkal árnyalt szép szemet, azután álmodott ismét, örökös boldogságról, virágos tavaszról, forró szerelemről…

… És nem ébredt fel… soha többé… soha többé…

Forrás: Veszprémi Független Hirlap II. évf. 11. sz. Veszprém, 1882. márczius 18. szombat

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése