- Versek. Kőszeg, 1944. –
Boldog szép ifjúság mutatkozik be és bontakozik ki a kis verseskötet öt ciklusában. Az elsőben, a Küldetésben mintegy programot ad a fiatal költő. Elhisszük lüktető vallomását:
Láttam könnyet, verítéket, sokat…
Ezer jajszót mart belém a nép…
Azért jöttem rongyos-egyszerűen,
Izenetet küldtek énvelem,
Kiáltsam ki rekedt hördüléssel,
Emeljem fel értük két kezem,
Töröljem le arcukról a könnyet,
Legyen sorsuk igaz, könnytelen.
Világhódító, lobogó szent tüzet érez magában, földtúró tiszta magyarok szívét örökölte. Ezt a „fiatalos magyar tüzet” jólesően érezzük ki minden sorából. „Ódon fásultság”, fáradtság, kiéltség valóban messze van egyéniségétől.
Az „Értük” c. ciklusba hazafias, honvéd-versek kerültek. Tud sírni a lelke az eltűntekért, de tud lelkesülni is a katonaerényekért.
Ma munkások, - holnap hősök!
Földiek és ismerősök.
Ma fogják az írótollat.
Holnap ott kinn rohamoznak,
Ma még itthon learatnak,
Holnap… értünk mind meghalnak!
Ez a hang hiányzik az öregebb generáció költészetéből; az örülni tudó és lelkesedni nem szégyenlő egészséges márciusi ifjúság hangját érezzük ki belőle. A harmadik ciklus színességével, ábrándjainak közvetlenségével és hangulatainak sokféleségével kap meg.
Kalapom meg zsíros, mint a rétes.
Mikor vették? Az biz nagyon kétes.
Minden madár abba rakja fészkét,
Ha elrepül, otthagyja a bérét.
Fakó arccal járom a világot,
Kopott ruhám ezerszer megázott,
De a szívem az a kis húsdarab
Vigan lüktet, juhajja, mert szabad.
Az utolsó ciklus címe: Képek a falumból. A fiatal költő nem utánozza önmagát, nem egy húrt penget, hanem inkább skálájának terjedelmével kap meg. Sokat meglát a falu életéből, és egyszerű kis dolgok is dalra ihletik. Verstechnikája meg-megbiccen, de talán annál jobban érezni a mesterkéletlenséget, a szív közvetlen melegét. Úgy látjuk, a nép fia marad mindörökön, azt a sok élményt, amit kiskora óta a falu adott neki, sosem tudja hűtlenül levetni. A népköltészet hangja legtöbbször elég alkalmas neki bonyolultabb érzések kifejtésére is, de nem köti le magát versformákhoz, hanem jóformán minden élménye más-más medret váj magának.
A kötet elé Nemeshanyi Béla, a kőszegi tanítóképző intézet igazgatója írt elöljáró sorokat, mintegy bevezetve kedves növendékét. Vele együtt reméljük, hogy „a biztató kezdet felfelé ívelő pályát is jelent”. S z ó.
Forrás: Dunántúli Szemle 9. évf. 1944. 5-6. sz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése