2019. okt. 23.

Vicinius: Az erdő beszél




Az erdő beszélt, s én áhítattal hallgattam szavát, mert oly édes-bús volt a hang, melyen szólt, hogy egész a szívemig hatolt. Szép délután volt, olyan, mint mikor a messze kékség rezegni látszik a nap ragyogó sugáriban; olyan, mint mikor a távolból jövő gyönge szellő a frissen lekaszált fű illatával terhelten repkedve körül, álomba ringatni látszik az egész természetet; én a hűs erdő terebélyes fái közé vágytam enyhületet szerezni beteg lelkemnek. A nap erősen tűzött alá, verejték csordult homlokomról, míg elértem a kedves helyre, az erdő belsejébe, oda, hol a természet önkezűleg alkota lugast számomra, előtte hegyi patak csörgedezett tejfehér habjaival, benne vidáman játszadoztak az apró halak.

Mily édes érzet a nagy természet isteni templomában a magasztos béke, a nagy csendesség közepette ábrándba merülve élvezni a tiszta levegőt, elgondolkozva a világ bajáról, s tovább fűzni az ifjúkori édes álmokat!

Elérve kedvenc helyemet, alig pihentem el, mikor közelben egy százados tölgy megrázván hatalmas ágait, ily szókra nyitá fel ajakát:

- Mi egyéb, mint szenvedés az élet! Idős vagyok, négy századév vonult el felettem, átéltem sok, szép, derűs napot, de volt részem bőven a viharokból is. Hallgassátok csak szavaim, kivált ti ott fenyvek, és rezgő levelű nyárfák, kiknek ily nagy kor nem adatott, és meséljétek el a halandó embernek, ki lombotok árnyában pihen, mindazt, mit tőlem fogtok hallani.

Egyszer régen harc volt e földön, s a harcban a magyar lett a győztes, ez a drága nemzet, mely eddig is már oly sokat szenvedett és öröme csak ritkán akadt. Győzött, és nem lett semmi haszna belőle. Emlékszem, itt a közelben írták meg a békepontokat és az én népemmel csúnyán kitettek! Oh! mint szerettem volna akkor rögtön, ha kiszárad tövem, hogy ne láttam volna a gyalázatot… Azt mondták akkor, hogy szabad lesz e nép, hogy boldog jövő vár rá, és mi hittük… csak később tudtuk meg, hogy ennél a szabadságnál édesebb a rabság. Rövidesen aztán egy zord téli éjen álmomból jajgatás ébresztett fel, s hallottam, mint panaszkodik egy pór anya, meztelen karján melengetve fagyos gyermekét. Én megszántam, s egyik elszáradt ágamat ledobtam, s annak melege mellett hallottam az anya panaszát, boldogtalan volt, habár szabad, kitaszítva előbbi csendes otthonából,mert szabad lett férje és nem kellett többé néki feleség.

De ha eddig lenne, hogy reggelre kelve a megfagyott asszonnyal s gyermekével vége szakadt volna a földi kínnak, nem szólnék semmit, de így, de így, ah, mennyi a panaszom!... Ismeritek ti már teljesen az embert? nem csodálkoztok nemes termetén, vagy szívjósága, vagy tiszta szerelme nem hatott meg titeket soha? Hallgassátok csak, mondok egy más mesét…

Nagy úr lakott itt közel a vidéken, s annak volt egy igen szép fia. S a szép fiú eljárt mihozzánk naponként ide a csermelypartra merengeni. Sok idő telt már el, s egyszer másodmagával közelge messziről egy aranyhajú ifjú leánykával. Csodálatosan szép volt, amilyen egy leány csak lehet, a természet tele kézzel halmozta el bájjal, adván neki szép karcsú termetet, könnyed járást, s mindent, mi a tökéletes szépséghez csak kívánható. Leültek ide az én árnyam alá, aztán édesden csevegtek, elmondták egymásnak forró szerelmüket, beszéltek a virágok édes illatáról, fülemile panaszos énekéről, s ami csak egy szerelmes szívnek kedves lehet. Én megifjodva éreztem magam, és azt kívántam, hogy mindig itt, az én árnyam alatt töltsék a délutánokat. De nem értették meg szózatom, hiába zörögtek ágaim, elfoglalta őket kölcsönös szerelmük…

Itt elhallgatott a nagy tölgy, mintha gondolkoznék a következőkön,v agy mintha már nem lenne mit mondania. De egyszer csak az erdő összes fái karban rázúgták:

- Tovább, tovább, hogy volt, beszélj!

S a nagy tölgy ismét megrázta lombjait, siralmas hangon röviden így végzé:

- Boldogtalanok lettek, mert elfeledkeztek szerelmükről!

Az erdő fái karban bús melódiát zengtek, siratva a szép fiú megtört boldogságát, keseregve a földi ember nehéz helyzetén. Magam is meghatottan hallgattam a nagy tölgy meséjét, és tudtam, hogy nem csak magam vagyok boldogtalan. Van, volt és lesz mindig, kinek fáj a szíve, ki nincs megbékülve a világgal…

- Beszélj, beszélj tovább! – kiáltanak közbe a fák, s az öreg tölgy ismét nyikorog.

- Van boldogság is! Csakhogy nehéz a megszerzése. Élt az erdőben egy hosszú fehér szakállas öreg remete, ha ő sétált el lombsátorom alatt és láttam derült, boldogságtól sugárzó arcát, mikor az Isten végtelenségéről elmélkedett, akkor, igen, akkor megtudtam azt is, hogy az igazi, zavartalan boldogságot csak Istent szerető, tiszta lélek élvezheti e földön.

A fák kara most rázúgta a remetétől tanult éneket:

„Lelkem Tehozzád vágy óh Istenem.”

Én tovább szőttem gondolatimat a fa meséjén gondolkodva, csakugyan kezdtem belátni, hogy az Isten minden vágyát kielégíti a halandónak, úgy teremtvén meg őt, hogy lelke csak felé vágyódjon és más ne tudja kielégíteni soha, mint ő, ki véghetetlen…

Azóta gyakran eljárok az erdőbe, s mindig újabb és újabb mesék hallok a fáktól, mind oly szépen, oly igazat beszélnek s én mindig híven hallgatom az én öreg barátomnak szavát a földi boldogságról…

Forrás: Heti Szemle XIII. évf. 29. szám, Szatmár, 1904. július 13.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése