2018. júl. 21.

Balla Károly (1792-1873): Álmos Ásiában




Kérkedő lelke a hajdannak! kiragyogsz te a távol ködéből. Szebben mint csapongó láng a borúlaton. Tusák emelkednek fel körűled, új századoktól üdvezelve: s feléd gyulongnak a jelenkor erőssei, mert bizony fény a hős az elhulttak éjjében. Mutasd fel nékem a Bajnokot; kedvenczét a sírtelen névnek: te varázsalakja az elsülyedt kornak.

Kevélyen áll Engádivár, hirben osztozva a győzhetetlen idővel. Dalt kér magának az évektől: mellyek mohain dicset lengetnek. Bástyáin Ogek ül fejér hajszálai diszében: karja dárdáján, de melly nem villám többé a csaták fergetegén. Merengve nézdel az idő képébe, melly diadalok öröme vala: s köny csordúl ki ősz pillája alól, hogy többé nem győzhet.

Eltiprott hadak emléke reszket e szemeidbe, vagy közelgése sirodnak? mond Enodbil a Fejdelemnő. Leáldozik a Nap, de felkel az új korányban. Elhúnysz te velem együtt, de megifjultan Álmosba. Régen fekszik keblemben egy titok. A Fő Táltoshoz küldék, hogy álmomat fejtse meg. S így kezdé azt Anyja Álmosnak.

Épen negyvenedik csatáról érkezél meg, midőn Álmossal várandós valék. Juthat eszedbe azon éj, szent volt az, és ünnepi. Fénytenger körülözé Engádivár falait. Elhunyt Dédőséink lelkei röpdestek a lég üregén. Attila s a késő századok győzelmei zengtek az énekben, és visszaverék a fényt Imaisznak messze bérczei, az énekkel. Várunk felett lebege a jövendők Tündére. Kezében koszorút tartván nyugotnak mutatott, s ujja irányját tengerekig futá meg a lang. Öröm és rettegés szálla – meg mindenkit: öröm s rettegés leginkább engemet, ki azon éjjel más egyebet is láttam. Kilincstelen a gyönge némbernek ajka; hamar kitárúl a titokelőtt; de Isten erőt ada s mind ez ideig halgattam.

Alig mondá ki e szókat a Khámnő, s im vágtat az estendenten egy Lovag: szikár paripáján neki nyúlva; nyomai a vizenyős lapályon tátognak. Ő az kiáltanak Ogek és Enodbil: az ő – a mi kedves gyermekünk. És ő volt. Kevés időm van mond Álmos lihegve, s pillantatimmal fuvarkodnom kell. Alig köszönték be a Fő táltos igy szólla hozzánk. „Mind kettőtök kötelessége azon egy; de a megfejtés tusátok kimenetelétől függ.” „Rubár vala neve a Lovagnak.” Hivjátok pályakörbe Atyáitokat. Lássák, mint vivjátok ki a nevezetes viadalt; s mire felhasadand a reg, fel lészen vonva a jövendők kárpitja: és egy rejtély meg lészen fejtve. Isten hozzád Rubár! Isten hozzád Álmos!”

Bosszúöröme ébredt-fel arczulatán az öregnek. Rezegve markolva dárdáját. Ki mérkeze mond e földön hozzád? Hanemha a vércsaták intézőjének Tudunnak fia Rubár. Mi két öregek tehát még egyszer látándjuk egymást. Én, a vándorlékony Ogek s a fészeküllő Tudun. – Mert tudd-meg fiam! Tudun volt, ki népeink kivezérlésében gátolgatott engem! Oh miért nem térsz meg? Erője a lelkes ifjúságnak?

Maradj te én Atyám! ki kivánand útat a reszkető lábtól? mondá Álmos örömtüzében. Fejedelme a Hunnoknak rettentő valál Te! Lelkem repesve hallá az énekben, mint döntéd-le a láncsák Királyáit. Csillángzó kardod hasonlatos volt a tusákban,a menny szikrázó nyilaihoz; mejjem nagy tettekre ábrándoza: s gyönge koromat hadakra edzé a magos ének. Feketüljön meg piros vérem, mellyet e dárdára ontok, ha rémülésbe ejti fijadat a csaták morajja. Oh ne fogja el szivedet a bánat, ha a nagy Fejdelemfit nem te ejted el. Áldjatok meg szüléim! Édesek!

Égre tekintenek most Ogek és Enodbil, a boldog nemző és boldog nő, megindulásnak könyűivel.

Olyan vagy te nékem én fiam, mint a reggeli fény. Éltet igér az a harmatos viránynak: de futására záporos vihar omolhat. Ha foglak én téged ismét látni. Ha fogsz te nékem megjelenni. Ugye mint estcsillag a sötét fellegekből? Ugy e mint öröme a lelkesitő koránynak, az éjj borzasztó nyomaira. Te gyönyörűsége hanyatlott napjaimnak. A honszerel’m lész vezércsillagod; melly Öseidé vala, midőn harczokat harczoltak. Felejts el engem a tusáknak közepette, de tetteimre ébredezz. Várton várom híred, bosszúm jutalmáúl. Kövessen áldásom. Indúlj! monda Ogek ősz fürteiben. S elmene Álmos.

Rubár jelen volt immár. S Álmos megérkeztével a nép szájában Attila éneke zengett. De csend lőn. Miérthogy a fő Táltos megszóllamla. Igy szárnyallottak igéji.

Kedves volt az ég előtt mind kettőtökért az áldozat: de a jövendők Tündére piros szinben jelent meg. Egyiketök tehát elhúll. És ki győzelmes kart emelend: annak nyujtandom a buzogányt: a hatalom buzogányját. Menjetek! s mentek.

Most már mind ketten a seregbe: mind ketten égve. Ki fog versengezni a lobbanó lángal, melly az Irtiszbe sustorog. Te állsz e meg kőszál, mely az ormokról hömperegve ropogsz, s zavaros hullám torlat. Játszik a hevület a veszéllyel, s bár közel álljon is halál, messzére az a tüzes szemeknek. Im előtör Rubar bizodalma délczegségében. Férfias pillantata előre számot kér, a tusa tölgyéért. Markának játék az izmos dárda. s így inti most elő Álmost, tajtékban tipegő paripán. – Álmos kirúgtat, Isten velünk vitéz! Igy. – Béke egyikönk hamvának. Emígy Rubár.

Felkelnek bőszöngve az erdőkel búsúlt oroszlányai: s visszaorditják a berkek a halált. Süvölt a sebes dárda a légbe; s szélnek hajitja az Ifjú parduczbőrét: csördűl a paizs; s horpadoz a buzogány. Ki nem látja az erők csattogását? Olyan az mint a rázkodtató menydörgés, a hegyek girinczein, a kevély szirtek felett. Hogyan s te dőlsz? vihatlan Hőse a Tanaisznak. Sisakod vér festi. Oh könnyezz Tudun! oda Rubárod örökre. Feragadá Álmos a buzogányt. Bús vala mert dárdát ragadott a magyar ellen: s meghágdalta az erdős Imaiszok bérczeit. Hol vagynak könyzáporid nagy Király! Eldőlt a hadforgató bajnok. S a te fijad nincs többé.

Ám te elfordúlsz Turfántól, lelked mély bánatba sülyesztve. S vádolod a sorsot, miért apadtak el könyűid. Adj éneket a kelet Ifjának Tudun! Fijad véretlen teste felett áll ő és sír. – Miérthogy oda az Ellenbajnok, ki erős vala: ékesen gördűl szép arczán siralma.

Kitekint most a magas hold komor felhőji közül. Az égnek szökőfényei lobognak el s nyugot felé hallik a pattogás: nyugot felé a jóslatszó. De halgat a siket sír, melyre rá borúlt az örök éj. Csak néha fog itt szellőbe nyögdécselni a vén Tudun jajja.

Közel Álmosnak a messze út: - már a Fő Táltosnál – Isten hozott Kolcsagos Ifja a Keletnek! Hová maradt tőled Rubár? – Béke az ő hamvainak! szemeim megsiratták őt. – Fáj hogy el kellett esnie. Nagy bajnok ő még a lelkek országában is. Egy tölgy alá temettetém őt. Dárdát és paizst feszittetek sirjára, melyből nagy neve magának éltet kér. S ím belép Enodbil.

Isten hozott Khámnő! mond a Fő Táltos, Hívatálak még pedig éjjente. Szükség vala pedig éjjenti jöveted; miérthogy a Jövendők Tündére éjjben jelent meg Engádivár felett. Most halljátok meg okát a tüneménynek: - s tovább hangzanak ígéji.

„Ember az Istenség rejtélyeitől el van zárva; de az álom, mellyet velem akartál megfejtetni, nem titok előttem. A solyom, mely álmodba repűlt öledbe, midőn Álmos fijaddal teherbe valál, és hogy elszálit öledből forrás szakadt, melly elönté a messze tartományokat, Álmos fijadat jelenti. Ím által adom néki a Buzogányt, mely a Hatalom Buzogányja. Mert ledönté Rubárt, ki útjában állt a Nemzetnek; s kevély vala népe nyomorgatásában. Ő fogja innen indítani a népet Pannon felé, merre a Jövendők Tündére mutatott. Utjában erős népek lesznek ellentállandók, de sirjokból dics és hír Álmosnak. Sok vizeket gázland keresztül; s meghágdalja végre a Kárpátokat, és onnan mutatandja meg Fijának a szőke Dunát; kigyózó Tiszát; és boldog Tartományt mellyet a Magyarok Istene választott szerette népének. Arany és ezüst abból csak ki, de be soha sem hordatik. Kövér mezején tömérdek gulya, ménes, csorda, és nyáj legelész; de hegyein oly ital terem, melly a népet vak merővé teremti a csatákért; s az ottani atyafiak tombolva ivandják a viszonturaság billikomait. De Álmos ekkor az ősz koré leszen. Fijának tartozand általengedni a hatalom buzogányját, és bosszúállást őseink hamvaiért: mellyért is lelkén bánat borong. Miérthogy megveté a Végzet szavát, s nem engedé meg az öreg Ogeknek, hogy Rubár elestén, lelke örömre derűlhetett volna. Ezzel látogatja meg öt a Magyarok Istene. – De ki kér magának halált berzenkedéssel? Ember nem – ki buborék az öröklét nyomán.

Ott fog tehát maradékaitoké lenni újjolag a királyi szék, melynek arany szabadság lészen Őrangyala. Századok népek irigylendik azt néki. De Attilavára büszkén fog kifényleni a messze századoknak; s azt kérdi szabadsága a Nemzetek erősseitől. Ki fog a Nappal mérkőzni, ragyogó csillagi a hatalomnak. – Igy a Fő Táltos.

És ím dereng az éjj. fut a sötét: hullnak a csillagok, ragyog a nap: s kimutatja Rubár sirdombját Tudunnak, ki rémlelkeket látott álmában. És lelke bánatja sirba dönti a Bárdot, ki egykor csaták menyköve vala. Elgyarlott dicsősége Propontnak, - a hadi kürt nem harsog le a bús hant alá. Vidd meg e hirt az öreg Ogeknek Álmos! az én lelkem elnémúlt örömében – Te varázsalakja az elsülyedt kornak!

Forrás: Aspasia 1. kötet – Szerkeszteté Kovacsóczy Mihály – Pesten kiadá Füskúti Landerer Lajos 1824.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése