2019. máj. 30.

Marriot Emil (Emilie Mataja1855-1938): A gyermekkor – az élet paradicsoma




A leány elbukott, és ezen senki sem csodálkozott, ellenkezőleg, mindenki tudta, hogy ez be fog következni. Alig volt még tizenhat éves, s már az elveszett lelkek közé tartozott, és ezt gyermekkorának köszönhette, az élet ama paradicsomának, melyről a világ annyit dalol, oly sokat regél. No persze! Sok emberre nézve ez csakugyan az élet paradicsoma, mely után később – ha az út már el van zárva – vágyódással és meghatottsággal tekintenek vissza. Atyai szeretet, anyai gyöngédség, gyermekéve, ártatlanság és bohó örömök. Mily szívesen s elérzékenyedve gondolunk vissza ez évekre később, mikor a szülők már rég porladoznak, s a bohó örömöket nehéz gondok váltották fel. De a gyermekkort nem mindenki nevezheti élete paradicsomának. és ő, a fiatal, elbukott leány, nagyot bámult volna, ha valaki ezt el akarta volna vele hitetni. – Csakhogy ki ne nevessem a nyomorult hazugot – felelte volna.

Bécsben, a lelencházban született. Annának keresztelték, mert éppen Anna napján látta meg először a napvilágot. Születésekor nyoma sem volt amaz anyai boldogságnak, mely a gyermek első hangjának hallatára nyilvánulni szokott. Anna nem volt az az aranyos, kicsi rózsás angyal, kit mint egy csodadolgot úgy bámulnak, kinek lábacskáit, kezecskéit csókokkal halmozzák el, az ő anyja mélyen felsóhajtott, midőn hallotta, hogy a kicsike él és valószínűleg életben is fog maradni.

- Annának kereszteltessék-e meg?

- Nekem mindegy, nevezzétek, ahogy akarjátok.

Az anya nem törődött azzal, hogy leánya milyen nevet fog kapni. Nem volt senki, aki szép nevet választott volna részére, - a legszebbet, hogy adják neki – nem volt senki, ki megcirógatta volna. Az anya, egy szegény fiatal cselédleány keservesen telesírta párnáit, és a gyermekre rá sem nézett. Az atya meg hadköteles legény – valamelyik városban szolgált – sohasem törődött gyermekével. Ez volt reá nézve a legkényelmesebb mód. Anna sohasem tudta meg, hogy milyen az atyja és nem is volt erre kíváncsi sohasem.

A lelencházból Csehországba, anyja születéshelyére került „kosztba”. Az asszony, ki őt kosztba fogadta, ezt a mesterséget nagyban űzte. A kosztos gyermekek legnagyobb része meghalt, s ez nem is volt csoda. Sőt, nagy csoda volt, ha egy ilyen gyermek életben maradt. Az anya nem fizetett rendesen, s a gyermekkel ennek megfelelőleg rosszul bántak. Az éhség, hidegség, ütlegek s más elhanyagolások dacára nem halt meg. Amint mondani szokás: ”bottal sem lehetett agyonütni”. Sőt mi több, szép, erőteljes kicsi teremtéssé fejődött. Már hároméves korában lehetett egyben-másban hasznát venni. S midőn ötödik évét betöltötte, már a kisebb kosztos gyermekeket hordozgatta a szobában és az udvarban. Nem tette ugyan kész örömmel, de mit nem lehet veréssel elérni! Ügyelt tehát a gondjaikra bízott gyermekekre, de jaj, a szegény kicsikéknek, ha magára hagyták vele! A védtelen kis rebelliseket kénye-kedve szerint, bizonyos fortéllyal kínozta. aki soha senkitől sem tapasztalt maga iránt részvétet, másokkal szemben sem gyakorolja azt. Hiszen még fogalma sem volt arról, hogy tulajdonképpen mi az a részvét?!

Hatéves korában hazajött anyjához. S anyja ekkor elhatározta, hogy férjhez megy. A „kölyökért” kosztpénzt fizetni teher volt; s ezért a gyermek magához vette, Anna hazatérésének örömére természetesen nem öletett meg kövér borjú. A mostohaapa tetőtől-talpig megnézte:

- Tehát itt vagy? Szép, szép. Nagy és erőteljes leány. Sokat fog enni, de dolgozni is tud. Bosszantó, hogy iskolába kell küldeni! Itthon sok mindenben segítségünkre lehetne. Különben szabad óráiban segíthet az anyjának egyben-másban.

S a gyermek segített is… Az anya, ügyes és mulatni vágyó asszony létére, nem sokat törődött kisfiával, midőn megszületett. Szeretett táncolni, s unalmasnak találta otthon a bölcső mellett ülni. A férje éppen olyan nagyon kedvelte a víg társaságot, mint a felesége. Sőt, még a kártyát és pálinkát sem vetette meg. Könnyelmű gazdálkodás volt az. A házasfelek gyakran összeverekedtek, hibáikat egymás szemére hányták, s a férfi azzal fenyegette az asszonyt, hogy agyonüti, mert megcsalja őt.

- Hiszen te mindig ilyen voltál. Persze, nézz csak a kölykedre! Táplálnom és ruháznom kell őt, más férfi egy ilyen kakukktojást az útra dobna.

Ilyen és ezekhez hasonló szavakat hallott minden nap. Még puszta látásánál felébredt a mostohaapában az indulat, ezért gyűlölte olyan iszonyúan. Saját édesanyjának is szálka volt a szemében. A gyermek miatt férjétől sokat kellett szenvedjen. Leánya a tagadhatatlan bűne megtestesítése volt. S férj e bűnét naponta vetette a szemére. S ha ő találta férjét hibáira figyelmeztetni, ez akkor mindjárt gyermekére utalt.

- Ki ilyen hozománnyal lépi át férje küszöbét, fogja be a száját!

- Takarodjál a szemem előtt! – kiáltott ilyenkor az anya dühösen leányára. – Te vagy a szerencsétlenségem! Óhajtottalak-e? Bezzeg másoknak jól van dolguk, azoknak meghal a gyermekök, de te nekem a nyakamon maradtál. Miért éppen nekem?

Cseléd és pesztra volt Anna a szülői háznál. Majdnem minden évben sírt egy poronty a bölcsőben. Szerencsére egy-egy meg is halt közülök, különben nem tudott volna velök hova lenni. Mindazonáltal négy gyermek mégis életben marad, s nagyon kicsinyek voltak mind, úgy, hogy mikor az iskolából hazajött, őriznie és ápolnia kellett őket. A legkisebbiket ölében hordozta, az előtte valót kézen vezette, s a két nagyobbikra hangosan rákiáltott, ha elszöktek tőle, mikor kocsit látott az úton elrobogni. Nem mintha azért óvta volna őket oly nagy vigyázattal, mert a gyermekek életét, egészségét, testi épségét féltette, hanem mindezt csak a felelősségtől és a büntetéstől való félelmében tette. Rakoncátlan kölykök voltak ezek, kik észrevették, hogy milyen kényes helyzete van a csak tűrt „gyermeknek”, s eszerint bántak a mostoha testvérükkel. Panaszkodnia nem volt szabad, de különben is ki adott volna neki igazat? Hiszen meg sem hallgatták volna szavát. Istennek hálát kellett adnia, hogy a gyermekek nem árulták be a szülőknél. S az is bizony elégszer megtörtént. Néha volt rá ok, de gyakran alaptalanul. A szülők sohasem az ő pártját fogták, ezt a gyermekek tudták és visszaéltek ezzel.

Minden jog híján lenni! Senkit sem bírni, kitől igazságszolgáltatást várhatni!? Egyszer azt mondták neki az iskolában, hogy a szülők Isten  helyettesei a földön, s azóta nem tudott többé imádkozni. Olyan Istenhez imádkozni, ki ilyen helyetteseket választott magának? Hiszen ez hiábavaló fáradság volna; az úgysem hallgatna meg az ember könyörgését. Sem hitoktatói, sem tanítói nem ismerték családi viszonyait, s ezért nem mondhatták meg neki, hogy Isten olyan helyetteseket, mint amilyenek szülői, sohasem választott magának. Ők nem értették a leányka kérdő, kétkedő, elkeseredett tekintetét, mikor az ötödik parancsolatot igyekeztek vele megértetni. Valószínűleg fel sem tűnt nekik a gyermek különös tekintete. Nagyon sokan voltak az osztályban. Hogy tanulmányozhattak, és ismerhették volna meg a tanítók minden egyes gyermek jellemét. Ehhez nem volt elegendő idejök.

Lehet, hogy okos gyermek volt; talán jól és örömmel is tanult volna. De otthon még annyi szabadidőt sem engedtek neki, hogy feladatait elkészítse. Ezért maradt az előmenetelben hátra, ezért tartozott a legrosszabb tanulókhoz; sokat szidták és büntették, s ezen idővel a tanuláshoz minden kedvét elveszítette. Talán jó, áldozatkész, igazságszerető leány lehetett volna belőle. Ki tudhatja? Ami nemes érzés lehetett benne, azt már kicsi korában elfojtották benne, kiirtották belőle. Senki sem szerette, és ő sem szeretett senkit. Zárkózott természetű, alattomos, kétszínű, bosszúálló és kegyetlen volt Ritkán jött igaz szó ajkára, és ezért sokat verték s mégsem javult meg, ellenkezőleg, hovatovább rosszabb lett.

Tizenhárom éves korában már a törvényszék előtt állott. Mostohatestvéreinek egyike saját vigyázatlansága következtében érzékenyen megsérült. S ő akkor jelen volt. Kötelessége lett volna a fiúra ügyelni, és a bajtól megóvni. Mostohaatyja ezért oly kegyetlenül megverte, hogy az ügy tanúk útján a bíró elé került, ahol az apa brutalitása miatt kénytelen volt magát igazolnia. Anna alig várta a tárgyalás napját. Tehát mégis létezik igazság a földön? Védeni fogják,oh, bizonnyal. A mostohaapát börtönbe fogják csukni, őt pedig hazulról elviszik. Mindig irigyelte az árvákat, kiken oly szép ruha volt, kiket oly szép bánásmód mellett is sétálni vittek. Talán őt is az árvaházba fogják enni. Oh, milyen boldogság lenne ez!

Anna még nem tudta, hogyan áll az igazság ügye a földön, s hogy fokozatosan osztogatják, a leghatalmasabbnak a legtöbb, a leggyengébbnek a legkevesebb rész jut ki belőle; nem tudta, hogy először a férfira kerül a sor, kit legjobban védnek. Csak sokkal a férfi után jön a nő, nagy időköz után a gyermek, s végsőnek kullog az állat, mégpedig élettelen tárgynál is kevesebb jog birtokában. A bíró a mostohaatyját megdorgálta, amiért a fegyelem gyakorlásának jogát túllépte. Az ítélet után út, valamint a gyermeket is elbocsátották. Anna szótlanul bámult a bíróra. Most tisztában volt azzal, hogy egyik részről sem remélhet semmi jót, az emberi társadalom éppen olyan ellensége volt, mint az atyja, ki eltagadta, vagy mint az anyja, ki rosszabb volt egy mostohánál.

Nos, erre ő elbukott. Szép volt, talán ez volt végzete. Ma már testileg, lelkileg elhervadt, elromlott teremtés, nincs otthona, nincs senkije. Anyja őt elátkozta, mire ő csak nevetett. De azért, ha az úton egy anyát lát, gondosan ápolt, híven őrzött, vidám gyermekekkel, megáll előttük, s ajka megrándul, mintha sírni akarna, de képtelen volna egy könnyet is hullatni.

A gyermekkor az élet paradicsoma. Sokaknak – hála Istennek -, sok gazdagnak és szegénynek az; de némelyeknek a pokol!

Fordította: Nemo

Forrás: Magyar Művészet I. évf. 1. sz. Bp., 1900. március 1.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése