2015. szept. 16.

Sas Ede: Az elvált asszony légyottja







I.
A kicsi, fenyvesek közé bújt nyaralóhelyen fényes jótékony ünnepre készültek. A napokban ugyanis a késő éjszakát riasztó tűzilárma verte föl; a park sötét fái fölött félelmes tűzfelhő piroslott. A veszedelem a közeli faluban ütött ki, ahol a lángok hamarosan végeztek nehány parasztházikóval. A fürdővendégek másnap kíváncsian siettek a pusztulás színhelyére s az asszonyok nagy részvéttel nézték a kormos gerendákon üldögélő, beomlott falakra bámuló népet, ami udvarlóikat arra indította, hogy nemes versenyre keljenek: ki ád többet a kárvallottak fölsegítésére? ennek a nemes versengésnek aztán az lőn a következése, hogy a faluban csakhamar azok változtak kárvallottakká, akiknek házait az irigy tűzvész megkímélte s ezek most sóhajtozva néztek az égre: hogy nem tudta az Isten őket is meglátogatni?

Az asszonyoknak azonban ez nem volt elég; ők azt akarták, hogy a kis erdei falucska szebb legyen,m int volt: márványpaloták és sugárutak hirdessék az ő Pazar jótékonyságukat. A bazárral, tombolával, hangversennyel, élőképekkel és táncvigalommal egybekötött nagyszabású ünnep terve a bájos fejecskékben azonnal megszületett s a kivitelben is pompásan sikerült. A bazár portékáit pár perc alatt elkapkodták s a pajkosabb öreg urak már azt indítványozták, hogy a csecsebecsékből és virágokból kifogyott hölgyek a szent cél érdekében egy kis parázs csókvásárt rendezzenek. A hangverseny is fölötte élvezetes volt s azon a fürdőorvos műkedvelő feleségét talán még viharosabban tapsolták, mint a bécsi színháznak véletlenül ott nyaraló híres primadonnáját. De leglázasabb érdeklődés az élőképekre várakozott; kivált a legutolsóra, amely egy gyönyörű magyar népmesének, az Árgyrus királyfinak és Tündér Ilonának bűbájos jelenetét ábrázolta…

Majoros Ernőnek, aki egy borsos áron megváltott karosszékben ült, az egész hangverseny alatt az járt az eszében: milyen szerencsések azok a szerencsétlenek, nem kell a tiszteletükre rendezett hangversenyt végighallgatniok… De azért végigülte az egészet és udvariasan megtapsolta az élőképek alakjait; a klasszikus istennőket és a tarka rokokó figurákat. Ő is a piece de resis-tance-ra várt és hangosan földobogott a szíve, mikor most a kárpitot fölhúzták. A színtársulat díszleteiből takaros tündérkeretet csináltak; középen, terebélyes fa alatt, a Hangli egy ismert gavallérja szunnyadozott. A villanyos körték, melyek a bűvös fa aranyalmáit helyettesítették, kigyulladtak; a színre halványzöld világosság hullott; halk, álomszerű zene mellett jelent meg a fürdő legszebb asszonya. Pici selyemcipőcskéi alig érték a színpad deszkáit; nyúlánk, finom idomaihoz a tündérországi divat könnyű, hófehér leple simult; szőke haja kibontva omlott vállaira; homlokán pedig villamos csillag ragyogott. A közönség kitörő tapssal jutalmazta a gyönyörű alak megjelenését, a tapsra Árgyrus királyfi is fölriadt, s kitárt karokkal rohant a bájos tünemény felé. Ám akkor a tündér, a meséhez híven, eltűnt, a kert elsötétedett, a kárpit lehullott. De a publikum ebbe nem nyugodott bele, orkánszerűen követelte az élőkép megismétlését és Tündér Ilonának háromszor-négyszer kellett még a színre lebegnie…

Az egész mámoros közönség közt Majoros Ernő volt az egyetlen, aki nem tombolt és nem éljenzett. De az élőkép hősnője azért tudta, hogy ez a merően rábámuló alak van legjobban elragadtatva s őrá mosolygott leghálásabban és legkacérabbul… S mikor már az egész előadásnak vége volt s a közönség kitakarodott: Majoros még mindig a nézőtéren állott s szemét a függönyre szegezve leste, hogy a tündér ismét megjelenjék, el lévén határozva, hogy akkor a színpadra ugrik, karjaiba zárja s el sem ereszti többé…

A termet seperni kezdették. Egy szolga megszólította a sóbálvánnyá változott hangversenylátogatót:

- Nagyságos úr, söprünk…

Majoros dühösen tekintett a buzgó cselédre s a porfelhőben prüszkölve hagyta el a termet. Az járt az eszében, hogy a színpadon az ő tragédiáját játszották el; neki is megjelent egyszer Tündér Ilona, de aztán elvesztette, s bár most sóvárogva futhat utána. Ámde, ellentétben a mesével, ő talán nem fogja az isteni alakit szívére ölelhetni többé soha…

Mivelhogy Majoros Ernőnek valamikor a felesége volt a fürdő legszebb asszonya, aki most, mint Tündér Ilona szórta a színpadról csábos mosolyait a jótékonyság érdekében…


II.

Majoros Ernő, a parlament tehetséges, ifjú, bár kissé már kopaszodó tagja, ezelőtt öt évvel házasodott meg: nőül vette egy éltesebb képviselőtársának, a többszörös bankigazgatóak leányát: a zsúrok legfessebb és a lóversenyek legjukkerebb teremtését. A boldog frigy egy esztendeig tartott s akkor a házasfelek nem éppen simán és békességesen váltak el egymástól. A gyanakvó férj egy ízben fölbontotta felesége levelét, azután heves jelenet volt közöttük, amire az asszony azonnal csomagolt és még aznap este beállított meglepett szüleinek Andrássy-úti palotájába… Ugyanaz éjjel négy komoly férfi tanácskozott a Nemzeti Kaszinó egyik külön termében oly titokteljes arccal, hogy mindenki rögtön kitalálhatta, miről tanácskoznak? Másnap pedig, ragyogó nyári hajnalon, négy kocsi vágtatott a csöndes, kies rákospalotai erdő felé, ahonnan kis idő múlva az egyik lépésben tért vissza. Párnáin Horthy Kálmán, egy fiatal vidéki földbirtokos feküdt, hatalmas kötelékkel a feje körül…

Mindezekből sejthetjük, hogy Majorosnak alapos oka volt arra, miképp elvált feleségére egész életében mindig élénk bosszúsággal gondoljon. S annál hihetetlenebb dolog, hogy most, mikor a fürdőben újra megpillantotta: valósággal belebolondult az asszonyba… Az igaz, hogy már akkor kezdett beleszeretni, amikor elvesztette. Mikor a nő válópöre bevégeztével feleségül ment Horthyhoz, hogy annak sebét csókjaival végképp begyógyítsa az esküvője napján Majorost semmiféle hatalom nem lett volna képes a fővárosban tartani; vasútra ült s egész éjjel álmatlanul hánykódott a waggon-lits reszkető vánkosain. A monacói játékbarlang aranyainak csengésében az ő kacagását hallotta s a tenger színváltozatainak tündérjátékáról az ő kiszámíthatatlan, édes, imádandó szeszélessége jutott eszébe… Égető gyötrelmet érzett, amikor jó barátai, hogy neki kellemetlenséget szerezzenek, elmondták, hogy a hajdani nagyvárosi dámából milyen csöndes, otthonülő falusi gazdasszony lett, derék, egyszerű férje oldalán… Ilyenkor hajlandó volt beismerni, hogy az asszony hűtlenségének nagy részben az ő hanyagsága, kicsapongása volt az oka és szerette volna vezekelve csókolni az illatos, bűbájos aranyhaját…

S most, amikor a kis stájer fürdőben, ahova idegességét gyógyítani jött, viszontlátta a volt eleségét: nem haraggal, de epedő vággyal nézett reá. Ez a végzetes találkozás a kora reggeli térzene alatt történt. Majoros a szobája ablakából pillantotta meg a bájos, gonosz teremtést s úgy találta, hogy az pár év alatt karcsúbb, fiatalabb, szebb lett, mint valaha volt: valósággal üde, lányos a szépsége. S úgy tetszett neki, mintha a legutóbbi viszontagságos öt esztendő nem is viharzott volna el a fejük felett; mintha álom lett volna az egész; s ő most ébredne föl belőle s maga előtt látná a Beregi kisasszonyt s udvarolni kezdene neki, mint akkor, régen…

S egyszerre csak azon vette észre magát, hogy jelentékeny anyagi áldozattal veszi rá a kertészt, hogy a stájer paradicsom legékesebb virágait küldje föl minden reggel a szép magyar asszony szobájába…

- Csinos kis dolog – évődött magában. – Virágokat küldök a volt feleségemnek, aki hűtelen volt hozzám…

Többször el is akart utazni, de hősies elhatározásának rendesen az lett a vége, hogy kapta magát és utána sompolygott az asszonynak, amint széles szalmakalapjával a fején, magános erdei sétájára indult… A fenyves homályában úgy csillogott aranyhaja, mint egy rengetegbeli villié; néha-néha lehajlott, hogy egy virágot tépjen az ösvény széléről s azt ismét elhajította. Majorosnak vérét forralta ez a mulatság – vajon észrevette-e a nő, hogy ő követi s neki szól ez a kacér játék?

Úgy látszik bizony, hogy a nő észrevette,mert egyszerre, hirtelen megállott, mintha be akarná várni Majoros közeledését. A férfi lábai csaknem a földbe gyökereztek, de erőt vett magán s lihegve ért a csodálatos asszony közelébe.

- Ej, uram – fordult az hozzá -, ön napok óta kísér engem s nem is mer köszönni? Nos tehát, elhatároztam, hogy én szólítom meg; elvégre is meg kell köszönnöm a szívességét, hogy minden reggel virágot küld nekem…

S mosolyogva, csípősen tette hozzá:

- talán most akarja helyrepótolni azt a figyelmességét, amit házassága alatt elmulasztott?...

Majoros arcát elfutotta a vér.

- Ej, asszonyom – mondá -, hát még ön kezdi a múltak fölelevenítését – szemrehányással?

- Hát ki az oka annak, hogy mi egyáltalán a múltról beszélünk? Ki az, aki a mi ösmeretségünket föl akarja újítani?Ki hordja vezekelve az én lábaim elé a virágokat?

A férfi még jobban elpirult, hogy az ő virágainak ilyen nagy jelentőséget tulajdonítottak. De hát mi más értelmet is lehetett azokból kiolvasni? Nos, jó, legyünk tehát töredelmesek…

- Emma – mondta csöndesen -, megvallom kegyednek, hogy én is hibásnak érzem magamat abban, ami közöttünk történt. Én is oka voltam annak, hogy a kegyed szíve elfordult tőlem…

- No, ez a beismerés igazán szép magától. Vallja hát be, hogy csak a mézeshetekben szeretett, azután kisebb gondja is nagyobb volt nálam…

- Ejnye, Emma!...

- Hogy minden idejét a politikának szentelte; ami még hagyján, hisz ebben még hivatását láthatta, bár szerintem erősen tévedett. De örökösen a barátai társaságában kereste a legényélet gyönyörűségeit…

- Ugyan, Emma…

- Hogy kiállhatatlanabb, zsarnokabb, hidegebb férj nem volt magánál…

- De Emma!

- S hogy szeretőket is tartott mellettem, - szeretőket?

A férfi erre igazán kijött a sodrából.

- Ah! Ez más sok! És ezt ön meri nekem mondani? Ön?

Az asszony bátran emelte föl a fejét.

- Én. Mert ön kezdte a bűnt – én csak visszatorlással éltem. S mert ezenkívül van még egy nagy mentségem: szerettem azt az embert mindig forrón, leküzdhetetlenül, szerettem akkor is, mikor az egész családunk rábeszélésére önnel járultam az oltárhoz. De azért higgye meg, hogy a szívem akkor tele volt tiszta, szent fogadalommal, s mikor esküt tettem a papnak, esküt tettem magamnak is, hogy szerető és hű felesége leszek önnek. S meg is tartottam volna fogadásomat s annak az embernek és saját szerelmemnek semmi csábítása nem lett volna képes arra bírni, hogy bűnössé legyek, ha ön jó, szerető férjem lesz nekem. De ön elkeserített, ön megalázott, ön a bűn karjaiba kergetett. Ön volt oka szenvedéseimnek a bűnöm előtt; s ön volt oka gyötrelmeimnek, amit a bűnöm után éreztem…

Az arca lángra gyúlt, míg e szavakat mondotta: a sötétzöld fenyőfák mintha igenlően bólingattak volna hozzá… De a szenvedélyes, igaz kitörés után – elnevette magát. Ismét a könnyűvérű, pajkos, kacér, kiszámíthatatlan asszony lett belőle.

- Ej, de milyen furcsa, hogy én most önnek patetikus drámai részleteket szavalok! Hagyjuk a múltat, hiszen ön is el akarja temetni: virágot tesz a sírjára. – Ön megbocsátott nekem. Akarja, hogy én is megbocsássak magának?

És csillogó mosollyal kereste a férfi tekintetét, aki most már zavarodottan állott előtte. Az alkony leszállott; hűvös szél suhant a fenyvesek közé, iparkodniok kellett hazafelé. Az elvált férj és az elvált asszony egymás mellett ballagtak lefelé a hegyi úton. A férfi nem értette ezt az asszonyt; hiszen ha csakugyan annyira haragszik rá s őt okolja, hogy bűnös asszonyt csinált belőle – hogy tud akkor kibékülni vele? Azután meg eszébe jutott, hogy hát minek töri ő a fejét ezen a problémán? A fő az, hogy a bájos, hűtelen teremtés újra itt van az oldala mellett s neki fülébe cseng ah amis, tréfás hangja:

- Akarja, hogy én is megbocsássak magának?...

III.
A székeket már mind kihordták a nagy teremből, a színpad büszke emelvényén helyet foglalt a zenekar, mely tüzes szenvedéllyel zendített rá egy divatos keringőre. A táncvigalom lobogó jókedvvel vette kezdetét s a legvérszegényebb leányok és asszonykák arcán is olyan tűzrózsák gyulladtak ki, aminőket sohasem volt képes azokra odavarázsolni az orvostudomány hatalma…

Tündér Ilona is bevonult bókoló udvarával s a bál mámora csakhamar úgy elragadta, mint az örvény a rózsát. Majoros egy szögletből nézte s meg volt győződve, hogy ha a tánc klasszikus Múzsája vette volna magára azt az áttört hímzéssel bevont ecru-színű selyemruhát és süttette volna hullámokba a haját: csak az lehetett volna olyan észvesztő,m int ez az asszony.

- A kelet bajadérjai szenvedélyt tanulhatnának tőle – sóhajtott a férfi.

S ellenállhatatlan vágy keletkezett benne, hogy ezt a simuló testet, mely oly teljesen átengedte magát a báli ölelésnek, ő is magához szorítsa. Miért ne? Ha már hetek óta megengedi az asszony, hogy udvaroljon neki, hogy sétálgasson vele, miért ne jönne most vele egy fordulóra? Hadd érezze a leheletét, hadd szédüljön bele a mélységes szemébe, sőt arra is gondolt, hogy ha arcaik olyan közel lesznek egymáshoz, akkor… Sietve törte át magát a sűrű csoporton, mely a kívánatos, ünnepelt asszony körül tolongott, s olyan félszegül hajlott meg a volt felesége előtt, akár egy gimnazista az ideálja előtt valami iskolai majálison. Horthyné elnevette magát, de azután nem törődve a táncosai előjegyzésének sorrendjével, készséggel, vígan ment az elvált férjével keringőzni.

A fordulónak régen vége volt, de a terem, a mennyezet aranyos amorettjeivel még egyre keringett Majoros körül… Nem is vezette helyére az asszonyt, hanem leültette a cukrászda lugasába, ahol egy pohár jéghideg Mummal üdítették föl magukat. A férfi agyába akkor vakmerő gondolat villant. Első percben maga is megriadt tőle, de aztán mindig kivihetőbbnek találta. Hisz ez az asszony oly kacér s a szemeiből oly mohó kalandvágy csillog elő! Első házasságában sem volt Lukrécia; most is gavallérok raja veszi körül; s a volt férje bizarr udvarlását is szívesen veszi… Megragadta a nő pici, reszkető, halványsárga kesztyűs kezét:

- Emma – mondta neki lázas susogással -, én nem nyugtom addig, amíg…

- Amíg?

- Amíg maga elégtételt nem ád nekem…

- Miféle elégtételt?

- Istenem! – Hát azért a sértésért, amit rajtam elkövetett…

- De hiszen a férjem már adott magának elégtételt…

- azt a kis karcolást nevezi ön elégtételnek, ami az ön csókjai alatt egy hét alatt begyógyult? Nem, Emma, ezzel én nem érhetem be. Hanem maga, maga teljes elégtételt adhat nekem…

- Hogyan?

- Nem akarja megérteni? Nem hallja az én reszkető susogásomból, nem olvassa ki a csillogó szemeimből, melyek szinte perzselik magát? Maga elárult engem, azzal az emberrel, míg az én feleségem volt. Most már annak az embernek a felesége, s most én vagyok itt, aki epedő szenvedéllyel rajongom körül. Érti most, hogy én milyen elégtételt akarok venni magán és azon az emberen?

Horthyné arcát haragos vérhullám lepte el e szavakra. Mintha nyomban föl is akart volna kelni, hogy ott hagyja a férfit. Villogó szemei e pillanatban azt mondták neki: „Hát kinek nézel te engem?” De legyőzte izgatottságát, ülve maradt és halkan kacagott a legyezője mögül:

- Milyen furcsa gondolatot súg önnek ez a pezsgő!

A keringőt újra rákezdték. A bálteremben most már valósággal dühösen folyt a mulatság, a táncosok száguldva ragadták magukkal édes, pihegő zsákmányaikat. Majoros és Horthyné is újra a táncolók közé vegyültek. A férfi az asszony szemébe kapcsolta tekintetét és égetően kérte, követelte kérdésére a feleletet. Az asszony szemei nedvesen csillogtak, arcán különös mosoly pajkoskodott, mintha a pezsgő kissé a fejébe ment volna. És Majoros fülébe alig halhatóan suhant a válasz:

- Jó… nem bánom…

IV.
Hajnaltájon a férfi meglehetős kábultan vetődött haza a minden várakozáson felül sikerült mulatságról. A havasokról hideg reggeli levegő áradt alá, de az sem volt képes a forróságát lehűteni. Minden porcikáját ujjongó diadalérzet töltötte el. Úgy gondolta, hogy Faust és Don Juan és a többi legendás nőcsábító mind a föld alá bújhat szégyenletében az ő dicsősége mellett. Mert elcsavarni az ártatlan Margitok fejét, megszöktetni a zárdaszűzeket, letéríteni az erény ösvényéről a puritán hitveseket, ez mind kicsiség az ő remekeléséhez képest. Mert ő meghódította a nőt, aki már a felesége volt, de elvált tőle és meggyűlölte, talán meg is utálta – s most mégis mámorosan fog a karjaiba omlani! Ez olyan fölséges kaland, aminőt Boccacio még legmesésebb álmaiban sem bírt elképzelni…

A kimerültség azonban elnyomta izzó fekhelyén s mikor másnap, dél felé fölserkent, csodálatosképpen egészen más színben látta a dolgokat, mint a báli éj delíriumában. Tulajdonképpen miféle dicsőség is van ennek az asszonynak a meghódításában? Nem egy közönséges könnyelmű teremtés ez, aki megszegte az első és most megszegi a második hűség esküjét? Azt mondja, hogy első esküszegésének az ura rosszasága és a szerelem volt a mentsége: de micsoda a mentsége most? Hisz a tenyerén hordozza az a derék, jóravaló ember, aki iránt e percben Majoros őszinte szánalmat érzett. Kaland kell ennek az asszonynak, semmi más! És még ő mer ellene patétikusan vádat emelni, számon kérve tőle a bűnbe sodort lelkét!

De meg fogja őt alázni, meg fogja magát bosszulni kegyetlenül. Elmegy hozzá, végignéz rajta gúnyosan s vérfagyasztó hidegséggel ezt mondja neki: Asszonyom, eddig imádtam önt, de most már kiábrándultam egészen…

S Majoros valóban úgy találta, hogy most jutott végre a kiábrándulás útjára, melyet oly rég keresett. Amíg az asszony emléke elől futott, az aranyhajú álomkép elkísérte őt mindenüvé. De most, hogy ez asszony újra az övé lesz, meg fog szabadulni a rajongó emlékezéstől örökre… Vagy talán legjobb lenne, ha el se menne a légyottra? Hagyná az asszonyt, hogy a férfi nem is tartotta érdemesnek, hogy őt fölkeresse4 Ez lenne csak az igazi diadal!

Csöngetett az inasának:

- György, csomagoljon. Az esi gyorssal el fogunk utazni…

V.
Az esti gyorsvonat azonban régen elrobogott s Majoros Ernő még mindig odahaza üldögélt útra kész bőröndjei között. S minél jobban leszállott a sötétség, annál türelmetlenebbül várta a kitűzött óra eljövetelét. Mégis el fog menni az asszonyhoz, de azért nem viseli magát gyöngén és gyáván! Ellenkezőleg, hősiesen, diadalmasan elmondja neki, amit felőle gondol…

A korán fekvő fürdőhelyen mély csönd uralkodott már, a japániasan tarka kis nyaralók mind behunyták sárga szemeiket, mikor Majoros a volt  felesége villája felé lopózott. Ott állott a kert kis rácsajtója előtt, melynek az éjjel, megállapodásuk szerint, nyitva kellett lennie. Szétpattanásig dobogó szívvel tette kezét a kilincsre s megnyomta azt…

Az ajtó zárva volt.

Majorost éktelen düh fogta el. Egyszerre tudatára ébredt tragikomikus helyzetének. Ő akarta megalázni az asszonyt, s az alázza őt a porba. Az első férjét megcsalta, mert nem szerette: de a második urának tett esküjét megtartja szentül. Egyszer vétkezett, de nem tántorodik meg többé… Marad hűséges, jó asszony, aki repesve tér vissza urához a csöndes vidéki fészekbe…

Az elvált férj mérgében csaknem toporzékolt a magas falkerítésbe vágott rácsajtó előtt. az udvarról egy óriás szelindek jött elő és pokoli ugatással riasztotta föl a szomszédságot. És Majorosnak úgy rémlett, mintha a nyaraló egyik ablakában a függöny fölemelkednék, s két végtelenül hamis, csillogó szem kukucskálna ki rá, gúnyosan, diadalmasan…

A megalázott férfi haragtól reszketve sompolygott haza a göröngyös hegyi úton. S úgy érezte, hogy most már soha, soha nem fog kiábrándulni ebből az asszonyból…

Forrás: Almanach az 1898. évre 81-96. l. – Egyetemes Regénytár. szerkeszti Mikszáth Kálmán – Budapest, 1898. Singer és Wolfner kiadása


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése